Merkez Hastane

Taş Kırma Merkezi

ESWL Nedir?

ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsie) tedavisi dünyada ilk defa 1980 senesinde Chaussy tarafından (Almanya/Münih ‘de) klinikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavi için kullanılan ilk eswl cihazları çok büyük ve tedaviler ağrı vericiydi. Uzun Yıllar geçtikte daha efektif, daha güvenli cihazlar üretilmesi ile birlikte açık böbrek taşı ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiştir. Ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur.

ESWL tedavisi özetle ultrason diğer bir deyişle elektro şok ses dalgalarıdır. Bu  dalgalar fizik kurallarına göre, bir sıvı içerisinde daha güçlü etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve asla sapma göstermiyeceklerdir.

Bu arada gerekli ultarasonografik, röntgen kontroller ve gerekirse idrar ve kan tahlilleri yapılmaktadır. Hasta Seansların sonunda taş tamamen böbrekten temizlendikten sonra son bir kontrol filmi veya röntgeni, ultrasonografisi çekilerek tedavi sonlandırılır. Bundan sonra hastalarımıza yeni taş oluşumunu engellemek için nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılmaktadır.Taş tedavisi  biten hastalarımıza 6 ayda bir kontrol önermekteyiz. Zira böbrek taşlarının azda olsa bir kısmı sinsi bir şekilde kanala düşebilmekte ve hiç bir belirti (ağrı, kanama gibi ) vermeden böbrek atrofilerine ( çürümelerine ) neden olabilmektedir.

Ürolojik muayene esnasında tespit edilen böbrek ya da idrar yolu (Üreter) taşları tek hekim raporu ile ESWL ünitesine gönderilir.ESWL ünitesinde elektromagnetik dalgalar yardımıyla 1 ile 3 seans işlem yapılarak tedavi tamamlanır.Seans sonrası ağrısı olan hastalar Acil Servise gönderilerek IM enjeksiyon uygulanır.Seansların arası 5 ile 14 arası olup tedavi tamamlana kadar hastalar ile sürekli irtibat kurulur.


NOT:  Taş Kırma Merkezi hekimlerimizi görmek için lütfen "Tıbbi Birimler" bölümünü ziyaret ediniz.


Klinik İletişim Bilgileri

 

Konumu

İletişim

Dâhili

Taş Kırma Merkezi

Merkez Hastane/ 1.Kat / Ultrason

0 (332) 310 50 00

21320

Adres

Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA

 

06 Haziran 2024