Ana Kütle

Yanık Merkezi

Hastanemiz Yanık Merkezi, hastanemizin kuruluş tarihi olan 8 Ağustos 2020 tarihinden itibaren hizmet vermektedir. Merkezimiz hastanenin idari ve tıbbi bütünlüğü içerisinde yer almakta, ancak diğer birimlerden izole edilmiş, Steril Olmayan Alan, Yarı Steril Alan ve Steril Alan olmak üzere üç ayrı ana bölümden oluşan üçüncü basamak yanık tedavilerinin yapıldığı Konya içi ve il dışından hasta kabulü yapan referans bir Yanık Merkezidir.

Merkezimizin steril olmayan alan kısmı, yanık merkezi girişinde yer almaktadır. İçerisinde ayaktan başvuran yanık hastalarının yanık yarası bakım, takip ve tedavilerinin yapıldığı iki adet poliklinik odası, hasta kabul, kayıt ve sekretarya işlemlerinin yürütüldüğü sekreter bankosu, eğitim birimi ile personel asepsi giriş çıkışına uygun giyinme odaları yer almaktadır.

Yataklı servis kısmının olduğu yarı steril alana geçişler kontrollü sağlanmakta olup bu alanda; 13 adet servis yatağı, hemşire desk alanı ve tedavi odası, personel odaları ile bir adet pansuman odasına ek olarak içerisinde özel yıkama sedye ve küveti içeren,  steril ve akım-ısı ayarlı su sistemleri bulunan yıkama ve pansuman odası ile fizik tedavi ve rehabilitasyon birimi bulunmaktadır.

Yanık yoğun bakım ünitesi ve ameliyathanenin olduğu steril alanda, asepsi standartlarına uygun olarak personel ve hasta giriş çıkışları kontrollü olarak sağlanmakta olup, içerisinde tam donanımlı ameliyathane, birbirinden izole 4 adet üçüncü basamak yoğun bakım yatağı, içinde steril ve akım-ısı ayarlı su sistemleri bulunan yıkama odası, pansuman odası ile yoğun bakım hemşire hizmet birimi yer almaktadır.

Merkezimizde 2 Genel Cerrahi Uzmanı, 1 Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı, 1 Fizyoterapist, 1 Sorumlu Hemşire, 24 Hemşire, 2 Anestezi Teknikeri, 2 Tıbbi Sekreter, Klinik - Oda Destek ve Taşıma Hizmetlerinde görevli 4 personel ile hizmet vermektedir.

Hastalarımız merkezimize ya olay yerinden 112 acil sağlık hizmetleri ambulansı ile acil olarak kabul edilmekte ya da ayaktan yanık merkezi polikliniğine başvurarak ulaşabilmektedir. Mesai saatleri dışında acil servise başvuran yanık hastaları gerektiğinde tedavilerinin yatarak sürdürülmesi için yanık merkezine yatırılmaktadır. 


Yanık merkezimizde tedavisi yapılan yanık nedenlerinden bazıları şunlardır;

·        Sıcak su haşlanma yanıkları

·        Sıcak gıda ile temas ve haşlanma yanıkları (kaynar süt, salça… gibi)

·        Alev yanıkları

·        Elektrik yanıkları

·        Tiner patlama yanıkları

·        Benzin, motorin patlama yanıkları

·        Döküm yanıkları

·        Sıcak cisim temas yanıkları

·        Kimyasal yanıklar (asidik, bazik maddeler ile temas yanıkları)

·        Donuklar


Yanık merkezimizde yapılan özellikli işlemler;

·        Klasik yara ve yanık tedavileri

·        Yanık debridman ve pansumanları

·        Derin yanıklar için kısmi ve tam cerrahi eksizyonlar

·        Minör ampütasyonlar

·        Otogreft deri nakilleri

·        Deri eşdeğeri dermal matrix uygulamaları 

·        Hidrocerrahi eksizyonlar

·        PRP, Kök Hücre Uygulamaları

Tüm bu işlemler, Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinin desteği ile çoğunlukla sedasyon anestezisi altında, hastalar ağrı ve acı hissetmeden gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında Yanık Merkezimizde görevli fizyoterapist tarafından hastalarımıza özellikle yanıktan etkilenmiş eklem ve uzuvlara yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verilmektedir.

Özellikle geniş yüzeyli büyük yanıklar, multidisipliner bir anlayışla birçok kliniğin tedavi sürecinde yer almasını gerektirmektedir. Bu nedenle hastanemizdeki birçok birim yanık hastalarımızın tedavisinde aktif rol almaktadır. Erişkin Psikiyatri ve Çocuk Psikiyatri hekimleri tarafından özellikle post-travmatik stres bozukluğu ve diğer psikolojik destek tedavileri, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Yoğun Bakım, Çocuk Nörolojisi başta olmak üzere tüm Çocuk Hastalıkları Klinikleri aktif olarak yanık hastalarımızın takip ve tedavisinde rol almaktadır.

Bunun yanında Enfeksiyon Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları ve Yan Dal Klinikleri, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Sualtı ve Hiperbarik Tıp Klinikleri başta olmak üzere hastanemizin tüm birimleri tarafından yanık tedavisi gören hastalarımıza hizmet verilmektedir. 


Doktorlarımız

DOÇ. DR. ALPASLAN ŞAHİN


Klinik İletişim Bilgileri


Konumu

İletişim

Dâhili

Poliklinik

Merkez Hastane/ J Blok / Zemin Kat

0 (332) 310 50 00

50532

Servis

Merkez Hastane/ J Blok / Zemin Kat

0 (332) 310 50 00

50532

Ameliyathane

Merkez Hastane/ J Blok / Zemin Kat

0 (332) 310 50 00

50532

Adres

Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA

17 Mayıs 2024