Bağışla Hayat Olsun...
03 Şubat 2022

Bağışla.. Hayat Olsun..

Bu yıl ‘Bağışla Hayat Olsun’ sloganı ile yola çıktığımız “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında hastanemizin farklı noktalarında organ bağışı stantları kuruldu. Hastanenin yedi ayrı noktasında kurulan stantlarında vatandaşlara ve hastane çalışanlarına organ bağışının önemi anlatılarak broşürler dağıtıldı.

  organ-bagisi.PNG

 

Organ Bağışı haftasının önemini vurgulamak amacıyla “Bağışla.. Hayat Olsun..” adı altında Hastanemiz Konferans salonunda geniş çaplı bir program da düzenlendi.

 organ-bagisi2.PNG

Programa Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ile Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu telekonferans yöntemi ile katılım sağlarken İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Ali Demir, Konya Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Güney, Meram NEÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültigin Türkmen, Konya Şehir Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Mehmet Akif Yazar ve çok sayıda sağlık çalışanı da salonda hazır bulundu. Düzenlenen etkinliğe, organ nakli yapılan hastaların da davet edilmesi, programa farklı bir anlam kattı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Güney, organ bağışı konusunda tüm vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ise, tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu vurguladı. Bağışlanan organlar sayesinde yeni hayatlara vesile olmanın her açıdan büyük önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Koç, “Ülkemiz genelinde 2020 yılında 20 bin 905 böbrek nakli bekleyen hasta var iken 2 bin 499 nakil yapılmış yine 2020 yılında 1715 karaciğer nakli bekleyen hasta var iken, 1320 karaciğer nakli gerçekleştirilmiştir” diyerek bu sayıların bağışçılarla birlikte artırılması gerektiğine dikkat çekti.

organ-bagisi3.PNG 

Programa Ankara’dan online olarak bağlananSağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, pandemi dönemine rağmen sağlık çalışanlarının ciddi bir efor sarf ederek görevlerini ifa ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Tekin, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde, bu dönemde çok zor günler atlattı. Geçmiş aylarda sokağa çıkma yasaklarının tam kapanmanın olduğu günleri yaşadık. İnşallah bu günleri tekrar yaşamayız. Bu salgın hastalığın endemik grip haline dönebilmesi için tek çaremiz olan aşının önemini çok iyi anlatmamız gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından Meram NEÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, ‘Karaciğer nakillerinde güncel durum’, Meram NEÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültigin Türkmen, ‘Böbrek naklinde güncel sorunlarımız’, Konya Şehir Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı ayrıca Organ Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. M. Akif Yazar da, ‘Kadavradan nakillerde yoğun bakım üniteleri’ konu başlıklı sunumlarını katılımcılar ile paylaştılar.

organ-bagisi4.PNG

Programın son bölümünde ise organ nakli yapılan bazı hastalar ile bağışta bulunan vatandaşların duygu ve düşüncelerine yer verildi. Abisinden alınan böbrek ile yeniden hayata tutunan Aliye Kurman isimli hasta, organ nakli ile yeniden hayata tutunduğunu belirtti. "Nakil yapılmadan önce çektiğim susuzluğu ‘iftarı olmayan bir oruç’ cümlesi ile sizlere anlatabilirim. Ben çok ızdıraplı günler yaşadım. Abim böbreğini paylaşarak benim kevserim oldu. Verdiğiniz emekler ve üzerimde bulunan hakkınız için siz sağlık çalışanlarına minnettarım. Umarım tüm nakil bekleyen hastalar şifa bulur” ifadelerini kullandı.

organ-bagisi5.PNG 

Oğlunu 11 yıl önce trafik kazası sonucu kaybeden ve oğlunun organlarını bağışlayan baba Mehmet Bulduk ise, oğlunun organlarının şu anda beş ayrı kişide yaşadığını söyleyerek "Benim bir tane Ali'm vardı şu anda beş tane oldu” diyerek vatandaşlardan organ nakli konusunda duyarlı olmalarını istedi.

Program, organ nakli yapılan hastalar ile bağışta bulunan vatandaşlara günün anısına plaket verilmesi ile sona erdi.

 organ-bagisi6.PNG