Sağlık Rehberi

Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta Yakınlarının Bilgilendirilme Kuralları

Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta Yakınlarının Bilgilendirilme Kuralları

1.Yoğun Bakım Ünitesinde hasta ziyareti pandemi sürecinde Çarşamba günleri 13:00-14:00 ( yoğun bakımın durumuna göre)arasında sadece hastanın anne ve babası tarafından gerçekleştirilir. Ziyarette önce babalar daha sonra sırasıyla anneler içeri alınır.

2.Bebek anneleri kendileri taburcu olduktan sonra gün fark etmeksizin ilk ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. İntraket, sonda vb. katater takılı olan anneler ziyarete giremezler.

3.Bir ziyarette aynı anda hasta yakınlarından en fazla 1 (bir) kişi hastayı görebilir.

4.Hasta yakınları Yoğun Bakım ünitesine girerken dış kapı ile iç kapı arasında galoş, önlük, maske ve bone takarlar. Mutlaka el yıkanıp veya dezenfektanı kullanarak Yoğun Bakıma girerler ve ziyaretlerini gerçekleştirirler. Yoğun Bakım ünitesinden çıkarken tekrar el dezenfektanı ile el hijyeni sağlarlar.

5.Hasta yakınlarının ziyaret sırasında Yoğun Bakım Ünitesi giriş ve çıkış kurallarına azami derece uyum göstermeleri sağlanır. Görevli güvenlik personeli ve ilgili hemşire ziyarete yardımcı olur.

6.Mesai saatleri içinde hasta yakınlarına hastanın durumu ile ilgili bilgi, sadece hastanın doktoru tarafından verilir. Pandemi sürecinde bilgi gündüz 14:00-14:30 saatleri arasında 32030 dahili numaradan telefon ile sorumlu doktor tarafından verilmektedir.

7.Gece nöbetlerinde ve hafta sonları, Nöbetçi Yoğun Bakım doktoru veyahut asistan doktor tarafından bilgi verilir.

8.Hastanın hukuki yakını olmayan kişilere bilgi verilmez.

9.Hastanın ihtiyaçları, hastayı kabul eden ve takibini yapan hemşire tarafından belirlenerek, hasta yakınlarına bildirilir.

10.Yoğun Bakım çalışanları ve giriş çıkışlarda yetkisi olan çalışanlar kontrollü kapı kartı kullanırlar. Diğer çalışanlar ise yoğun bakıma telefonla ya da güvenliğe bilgi vererek ulaşırlar.  Yoğun bakım girişlerinde galoş takarlar. Yoğun bakıma giriş ve çıkışlarda el dezenfektanını mutlaka kullanırlar.

 

06 Mayıs 2022