Check-Up Programı
16 Kasım 2023

Check-up Nedir?
Check-up, olası hastalıklarının erken dönemde tespit edilmesini ve önlem alınmasını amaçlayan sağlık taramasıdır.  Alanında uzman hekimler tarafından yapılan muayenelerin yanı sıra laboratuvar testleri ve radyolojik görüntülemelerin de yapıldığı bu işlemler zinciri, kişinin yaşına, cinsiyetine, genetik mirasına ve risk faktörlerine göre şekillendirilir. Farklı bir deyişle genç kişiler için koruyucu hekimlik kapsamında değerlendirmeler yapılırken, yaşça büyük olan kişilerde pek çok farklı hastalığın erken dönemde saptanması için kapsamlı taramalar gerçekleştirilir. Tüm bunların yanı sıra kişinin mevcut sağlık durumuna bağlı olarak, obezite, diyabet, lipit metabolizması, kalp damar hastalıkları gibi parametreler de değerlendirilerek olası rahatsızlıklar erkenden tespit edilebilir ve ortaya çıkmaları geciktirilebilir. Temel sağlık kontrolü (check-up) herhangi bir yakınması olsun ya da olmasın her yaştan kişiye yapılabilir. Böylece kişi sağlığını koruyabileceği gibi erken dönemde önlem alabilir ya da kişinin var olan hastalığı erken dönemde tedavi edilebilir.
Check-up Nasıl Yapılır?
Hastanemizde check-up ilk muayeneleri aile hekimi uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Check-up muayenesinden önce kan basıncı, kalp atım hızı, solunum hızı gibi değerleriniz klinik hemşiresi tarafından ölçülür ve kaydedilir. Daha sonra doktorunuz tarafından fizik muayeneniz gerçekleştirilir. Doktorunuz sizden daha önce tanısı konulmuş hastalık bilgilerinizi, almış olduğunuz tedaviler, geçirdiğiniz operasyonlar ve kullandığınız ilaç vb. bilgileri öğrenmek ve muayeneniz sonrasında sizden bir takım laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri yaptırmanızı isteyecektir.
Check- Up Yaptırmaya Gelmeden Önce;
·Lütfen son 12 saat içinde bir şey yemeyin.
·Bazı ilaçlar ve bitkisel tedaviler kan şekeri ve metabolik değerler üzerine etkilidir. Düzenli olarak kullandığınız yaşamsal ilaçlar haricinde hiçbir şey almadan geliniz.
·Eğer alkol kullanıyorsanız muayeneye gelmeden en az 1 gün önce alkol almamalısınız.
·Efor testine tabii olacak misafirlerimizin yanlarında uygun ayakkabı ve rahat kıyafetler bulundurması iyi olacaktır.
Check-Up İşlemleri Ne Kadar Sürer?
Check-up muayenesi süresince ve değerlendirme sonucunda gerekli görülen kan testleri ve görüntüleme tetkikleri planlanır. Kan testlerinin laboratuvarda çalışılması ve eğer var ise görüntüleme tetkiklerinin gerçekleştirilmesinin ardından sonuçların çıkması beklenir. Test sonuçlarınız genel olarak aynı gün içerisinde çıkar ve hekiminiz tarafından değerlendirilir. Ancak kanser tarama testleri gibi bazı spesifik testlerin sonuçlanması birkaç gün alabilir, bu durumda doktorunuz sizi sonuçlar için arayacaktır.
Check-up’ ta Hangi Testler Yapılır?           
Aşağıda 4 ayrı check-up paketi tanımlanmıştır. Bu paketlere tanımlanmış olan testlerin sizin için yetersiz kalması durumunda hekiminiz opsiyonel paketteki testlerden bir veya birkaçını sizin için isteyebilir. Böyle bir durumda her bir tetkik için ayrıca ücretlendirilirsiniz.