Merkez Hastane

Erişkin Acil

Erişkin Acil Tıp Kliniği’miz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Kliniğimiz 5 Doçent Doktor,  19 Acil Tıp Uzmanı, 12 Pratisyen Hekim, 44 Araştırma Görevlisi, 2 Sorumlu Hemşire, 109 Hemşire, 24 Sağlık Memuru ve 42 Sekreter ile kırmızı alan, sarı alan ve yeşil alanlarda hizmet vermektedir.

Yeşil alanda triyaj odalarının yanı sıra İlk Muayene Odaları, Tedavi Odası, Kan Alma Odası, Adli Rapor Odası yer almaktadır. Sarı alanda 14 sedye ile hizmet verilmektedir. Sedyelerin başında monitörler bulunmaktadır. Bütün alanlarda EKG, Defibrilatör, Oksijen Sistemleri ve acil müdahaleler için gerekli her tür ilaç ve ekipman bulunmaktadır. Sarı alanda 2 adet Mekanik Ventilatör bulunmaktadır ve CPAP ihtiyacı olan hastalara hızlı bir şekilde bu alanda tedaviye başlanmaktadır.

Travma bölümünde 10 sedye bulunmakta olup, ayaktan triyajdan gelen hastalar ve 112 ile gelen hastalar bu alanda karşılanmakta ve ilk müdahaleleri yapılmaktadır. Ayrıca sarı alan ve travma alanında EKO ve Ultrasonografi mevcut olup, hasta başlarında gerekli tetkikler yapılmaktadır.

Sarı alan ile yeşil alanın arasında ayrı bir Kardiyopulmoner Arrest (KPR) Odası bulunmaktadır. Ayaktan gelen hastalara veya sarı alanda durumu kötüleşen hastalara bu alanda müdahale edilmektedir. Ambulans girişinin olduğu noktalarda öncelikle Kardiyopulmoner Arrest (KPR) destek personeli bulunmaktadır. Ayrıca iki adet Kardiyopulmoner Arrest (KPR) Odası hemen ambulans girişine yakın olarak konumlandırılmıştır. Kardiyopulmoner Arrest (KPR) odalarının yakınında Acil Müdahale Odaları mevcut olup, Santral Venöz Kateter, Tüp Torakostomi ve buna benzer girişimsel işlemler hasta yakınlarının onamı alındıktan sonra, bu odalarda ilgili hekimler tarafından hastaya tıbbi müdahale yapılmaktadır.

Hastanemiz Erişkin Acil Servis’inde farklı alanlarında kadın ve erkek gözlem odaları mevcuttur. Kadın ve erkek gözlem odalarında toplam 28 sedye bulunmakta ve hasta mahremiyetine özen gösterilmektedir.

Ayrıca hastanemizin Acil Servis Kliniği içerisinde 2. Seviye 10 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi mevcut olup, daha çok toksikoloji hastalarının yatışı gerçekleştirilmektedir.

Acil Servis Kliniği içerisinde kesintisiz hizmet veren bir Acil Radyoloji Ünitesi de bulunmaktadır. İçerisinde röntgen ve tomografi çekimi 24 saat boyunca hizmet vermektedir.  Acil Tıp Kliniğimiz geleceğin yetkin acil tıp uzmanlarını yetiştirmek üzere, düzenli ve disiplinli bir acil tıp eğitim müfredatı ile acil tıp uzmanlık eğitimi vermektedir.


Kliniğimizde Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar

·        Travma Hastaları

·        Zehirlenmeler

·        Suisit Amaçlı İlaç İçenler

·        Kalp Krizi

·        Şok

·        Karın Ağrısı

·        İnme

·        Emboli


Nasıl Muayene Olurum?

Ayaktan gelen hasta ile ambulans girişleri farklı noktalardan yapılmaktadır. Hasta ayaktan hasta girişinin olduğu triyaj bölümünde, görevli sağlık personeli tarafından hastalıkları ile ilgili şikâyetleri ile belirtilerinin şiddeti ve tıbbi durumlarının acil durumları gözetilerek, tıbbi önceliklerinin ve yönlendirecekleri tedavi birimleri belirlenir ve yönlendirilir.

Ambulans girişinden acil servisimize başvuran hastalarımız kırmızı alanda, sarı alanda veya travma alanında muayene, tanı ve tedavileri gerçekleştirilmektedir. Günün her saatinde kesintisiz biçimde hizmet sürdürülmektedir. Acil sağlık yardımı gereken durumlarda 112 numarası aranarak, hastaneye transfer olunması en uygun yoldur.


Bölüme Bağlı Birimler

·        Travma Alanı

·        Kırmızı, Sarı ve Yeşil Alan

·        Bayan Gözlem

·        Erkek Gözlem

·        Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) Ünitesi

·        Kardiyopulmoner Resüsitasyon (CPR) Odası

·        Tedavi Odası

·        Enjeksiyon Odası

·        Pansuman Odası

·        Triaj Odaları

·        Kan Alma

·        Müdahale Odası

·        Alçı Odası

·        Radyoloji Ünitesi


NOT:  Erişkin Acil Kliniği hekimlerimizi görmek için lütfen "Tıbbi Birimler" bölümünü ziyaret ediniz.


Klinik İletişim Bilgileri

 

Konumu

İletişim

Dâhili

Erişkin Acil

Acil Servis

0 (332) 310 50 00

50067

Adres

Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA

 

 

06 Haziran 2024