Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi

Çocuk Neonatoloji

Yaşamın ilk ayını kapsayan yenidoğan dönemi, insan hayatının en önemli evresidir. Bu dönemin iyi şekilde geçirilmesi bireyin ileride sağlıklı bir yaşam sürmesinde anahtar rol oynar. Yenidoğan hekimliğinde amaçlar, gebelik risklerini ve doğum zararlarını önlemeye çalışarak ölüm ve sekel oranını azaltmak ve topluma sağlıklı çocuklar kazandırmaktır.


Yenidoğan Kliniğimiz toplam 48 yataklı 3. ve 2. düzey ruhsatlı yenidoğan yoğun bakım ünitesinden oluşmaktadır. Kliniğimizde neonatoloji alanında olmak üzere 4 yenidoğan uzmanı mevcuttur. Kliniğimize hastanemizde doğan ve yoğun bakımda yatması gerekli görülen hasta bebekler ve dış merkezlerde doğup kliniğimizde takip ve tedavisi planlanan bebekler yatmaktadır.       Ünitemizde yoğun bakım gereksinimi olan hastaların takip, monitorizasyon, sıvı ve ilaç tedavileri yapılmakta, solunum desteği, fototerapi, kan değişimi gibi girişimler uygulanmaktadır. Ayrıca terapötik hipotermi, periton dializi, amplitüt entegreli EEG ve nitrik oksit cihazları gibi ileri teknolojik donanım mevcut olup endikasyon durumunda kullanılmaktadır.

Prematüre bebekler taburcu edilmeden önce anne bebek uyum odalarımızda izlenerek annelerin bebek bakımı konusunda özgüvenlerini artırıcı emzirme, besleme ve bakım eğitimleri verilmektedir.

Hasta yakınlarının bebek bakımı, gelişimi, beslenmesi ile ilgili eğitimlerine de önem verilen ünitemizde anneler bebeklerini emzirebilmekte olup anne sütlerinin saklandığı ayrı bir süt sağma odası da mevcuttur.
Neonataloji Polikliniği hizmetleri ekibimiz tarafından yürütülmektedir. Burada yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu edilmiş prematüre ve diğer yüksek riskli bebeklerin izlemleri yapılmaktadır.


NOT:  Çocuk Neonatoloji Kliniği hekimlerimizi görmek için lütfen "Tıbbi Birimler" bölümünü ziyaret ediniz.

            

07 Haziran 2024