Taş Kırma Merkezi
14 Ekim 2022

ESWL Nedir?
ESWL [ Extracorporeal Shock Wave Lithotripsie ] tedavisi dünyada ilk defa 1980 senesinde Chaussy tarafından (Almanya/Münih ‘de) klinikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavi için kullanılan ilk eswl cihazları çok büyük ve tedaviler ağrı vericiydi. Uzun Yıllar geçtikte daha efektif, daha güvenli cihazlar üretilmesi ile birlikte açık böbrek taşı ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiştir. Ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur.

ESWL tedavisi özetle ultrason diğer bir deyişle elektro şok ses dalgalarıdır. Bu  dalgalar fizik kurallarına göre, bir sıvı içerisinde daha güçlü etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve asla sapma göstermiyeceklerdir.

Bu arada gerekli ultarasonografik, röntgen kontroller ve gerekirse idrar ve kan tahlilleri yapılmaktadır. Hasta Seansların sonunda taş tamamen böbrekten temizlendikten sonra son bir kontrol filmi veya röntgeni, ultrasonografisi çekilerek tedavi sonlandırılır. Bundan sonra hastalarımıza yeni taş oluşumunu engellemek için nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılmaktadır.Taş tedavisi  biten hastalarımıza 6 ayda bir kontrol önermekteyiz. Zira böbrek taşlarının azda olsa bir kısmı sinsi bir şekilde kanala düşebilmekte ve hiç bir belirti (ağrı, kanama gibi ) vermeden böbrek atrofilerine ( çürümelerine ) neden olabilmektedir.

 

Ürolojik muayene esnasında tespit edilen böbrek ya da idrar yolu (Üreter) taşları tek hekim raporu ile ESWL ünitesine gönderilir.ESWL ünitesinde elektromagnetik dalgalar yardımıyla 1 ile 3 seans işlem yapılarak tedavi tamamlanır.Seans sonrası ağrısı olan hastalar Acil Servise gönderilerek IM enjeksiyon uygulanır.Seansların arası 5 ile 14 arası olup tedavi tamamlana kadar hastalar ile sürekli irtibat kurulur.

 Merkez Hastane 1. Kat Radyoloji 2 ultrason bölümü içerisinde yer almaktadır.

İletişim: 0332 310 50 00 Dahili: 21320

Doktorlarımız:

Dr. Öğrt. Üyesi MAHMUD ZAHİD ÜNLÜ

Dr. Öğrt. Üyesi MUSTAFA BİLAL HAMARAT

Başasistan Uzm. Dr. AHMET MURAT BAYRAKTAR

Başasistan Uzm. Dr. ONUR KÜÇÜKTOPCU

Başasistan Uzm. Dr. ONUR KÜÇÜKTOPCU

Uzm. Dr. ALPAY SÜMER

Uzm. Dr. BURAK YILMAZ

Uzm. Dr. ERDEM TEKİNARSLAN

Uzm. Dr. GÖKHAN ECER

 Uzm. Dr. ERHAN ŞAHİN

Uzm. Dr. MEHMET SERKAN ÖZKENT

Uzm. Dr. MUZAFFER TANSEL KILINÇ

Uzm. Dr. TEZCAN SEZGİN