Genel Hastane

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz( KBB) Hastalıkları Kliniğimizde, deneyimli eğitim görevlilerimiz ve uzman hekimlerimiz tarafından modern, teknolojik donanımlı cihazlar kullanılarak tüm Kulak Burun Boğaz Hastalıklarının tedavileri yapılmaktadır. Hastanemizdeki üstün teknolojik donanım sayesinde Kulak, Burun ve Boğaz bölgesinin ameliyatları endoskopik, mikroskobik ya da açık cerrahi ile en güncel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Her yaştan hastamızın tanı ve tedavi süreçleri gerekli durumlarda diğer uzmanlık dallarındaki deneyimli hekimlerimiz ile konseylerde değerlendirilerek, multidisipliner bir yaklaşımla yürütülmektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğimizde 1 Doçent Doktor, 2 Başasistan, 6 Uzman Doktor, 19 uzmanlık eğitimi öğrencisi Asistan Doktor, 9 Servis Hemşiresi ve 1 Servis Sorumlu Hemşiresi, 8 Ameliyathane Hemşiresi, 2 Poliklinik Hemşiresi ve 9 Sekreter görev yapmaktadır.

Kliniğimiz poliklinik hizmetini Genel Hastane Binası B Blok 1. katta bulunan 10 adet poliklinik odasında sunmaktadır. Tüm polikliniklerimiz hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Ayrıca hastanemizin Kulak Burun Boğaz Polikliniği içerisinde Odyoloji (İşitme Testi) Ünitesi de yer almaktadır.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Binası D Blok 6. Katta 1 adet yataklı Kulak Burun Boğaz Servisi bulunmaktadır. Bu servislerde 9 tek kişilik ve 6 çift kişilik odalarda toplam 21 yatak sayısı ile hastalarımıza hizmet vermektedir. Odaların tamamında lavabo, banyo-tuvalet ve her hastaya ait televizyon, buzdolabı ve refakatçi kanepesi mevcuttur.

Konya Şehir Hastanesi Merkez Binasının 1. katında yer alan ameliyathanemizde, kliniğimizin 4 adet ameliyat odası vardır. Ameliyat odalarımız modern ekipman ve tıbbi cihazlar ile donatılmış olup, enfeksiyonlardan korunmak için Enfeksiyon Kontrol Komitesi ile beraber en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınmıştır.


ODYOLOJİ (İŞİTME TESTİ) ÜNİTESİ
Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu konusunda güncel bilimsel uygulamaları hastaların yararına kullanmayı öğreten bilim dalıdır. Yenidoğanlarda işitme kaybı tarama programlarından başlayarak ilerleyen yaşla birlikte beliren işitme kayıplarının teşhisi ve tedavisinin yürütülmesi Odyoloji Ünitesinde gerçekleştirilir. Benzer şekilde, baş dönmesi ve denge sorunlarının teşhis ve tedavisi de yine Odyoloji Ünitesinde sürdürülmektedir.
Odyoloji Ünitemizde 10 Odyometrist ve 5 Odyolog görev yapmaktadır. Ayrıca kliniğimizde 3 odyometri odası, 3 sessiz kabin, 4 timpanometri cihazı, 3 Klinik ABR, 2 Tarama ABR, 1 klinik otoakustik emisyon ve 1 VNG cihazımız bulunmaktadır.


Odyoloji (İşitme Testi) Ünitemizde Yapılan Testler

Odyometri(İşitme Testi)

Odyometri; işitmenin ölçülmesini ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan işitme testine verilen isimdir. Hastalarımız muayene sonrasında Kulak Burun Boğaz Uzman Hekimlerimizin gerekli gördüğü durumlarda aynı gün içerisinde İşitme Testini yaptırabilirler.

 Timpanometri Testi

Timpanometri Testi kulak zarı ve orta kulağın uyumluluğunu değerlendirmek için kullanılan basit, güvenilir ve objektif bir çalışmadır. Kulak zarı orta kulak işlevi için çok önemlidir. Kulak zarındaki basınç farkları için timpanometri testi kullanılır. Hastalarımız muayene sonrasında Kulak Burun Boğaz Uzman Hekimlerimizin gerekli gördüğü durumlarda aynı gün içerisinde Timpanometri Testini yaptırabilirler.

Tarama ABR

Tarama ABR özellikle çocuklar ve bebekler olmak üzere İşitsel Beyinsapı Cevabı olarak adlandırılan test ile işitme sisteminin işitsel uyarana karşı cevabı ölçülür. Tarama ABR ise Klinik BERA (ABR) Testinden önce yapılarak, işitme durumu hakkında bize bilgi verir. Klinik BERA (ABR) Testi kadar detaylı bilgi vermemekle beraber ikinci aşamada yaptırılması gereken zorunlu bir tarama testidir. Hastanın tepkisine bağlı olmayan, uyurken yapılan bu test ile hastanın işitme düzeyi ve beyinsapı düzeyinde işitme yolları ile ilgili önemli bilgiler edinilmektedir. Test durumu geçti/ kaldı şeklinde sonuç verir. Hastalarımız muayene sonrasında Kulak Burun Boğaz Uzman Hekimlerimizin gerekli gördüğü durumlarda aynı gün içerisinde Tarama ABR yaptırabilirler.

Klinik BERA Testi (ABR)

BERA testi ağrısız bir işlem olup işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. İşitme ile ilgili herhangi bir şikâyeti olan kişiyi öncelikle Kulak Burun Boğaz Uzman Hekimin muayene etmesi gerekmektedir. Ardından Odyoloji Uzmanı tarafından uygulanması gereken bu test, özellikle beyin yolaklarındaki problemler sebebiyle oluşan işitme kayıpları için tercih edilen bir prosedürdür. Hastalarımıza randevulu olarak bakılmaktadır.

Klinik BERA (ABR) Testi Öncesi Hazırlık

·         Tetkik sırasında hastanın uyur durumunda olması gerekir. Bu nedenle kişilerde yapılacak testten önce, bir süre kesinlikle uykusuz kalmaları yararlı olacaktır.

·         Testten bir – iki saat önce yemek yenmesinde sakınca yoktur. Ancak ağır yiyecekler ve aşırı yemek uygun değildir.

·         Test günü ya da bir gün öncesinde banyo yapılması yararlı olacaktır.

·         Randevu saatinden 30 dakika önce gelinmesi rica olunur.

·         Test yaklaşık 60 dakika sürmektedir.

·         Kişinin test süresi içerisinde belirlenen zamanlarda uyumaması halinde test yapılamaz.

VNG Testi

VNG Testi, istemsiz göz hareketlerini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde yüksek teknoloji ürünü olan video görüntülerini işleyen cihazlar ile göz hareketleri bilgisayara kaydedilir, analiz edilir ve özellikleri ayrıntılarıyla rapor edilir. Daha önceki sistemlere kıyasla istemsiz göz hareketlerini çok daha hassas, eksiksiz ve doğru olarak ölçer, hastaya zarar vermez.

VNG Testi, baş dönmesi ve denge bozuklularına sebep olan hastalıkları birbirinden ayırt etmede ve doğru tanı konulmasına çok önemli katkılar sağlar.

Test; yaklaşık 1 saat sürmektedir. Hastalarımıza randevulu bakılmaktadır.

Rinomanometri Testi

Rinomanometri Testi; burun havayolu rezistansının ölçülmesi tekniğidir. Rinomanometri Testi nazal havayolu direncini,  hacmini ölçmemizi sağlayan ve nazal hava yolundaki dinamik değişiklikler hakkında bilgi veren bir testtir. Hasta uyanık ve oturur pozisyondayken yapılan, kolay uygulanabilir ve güvenli bir işlemdir. Burun tıkanıklığı seviyesinin ve tıkanıklığın olası sebeplerinin araştırılmasında kullanılır. Hastalarımız muayene sonrasında Kulak Burun Boğaz Uzman Hekimlerimizin gerekli gördüğü durumlarda aynı gün içerisinde Rinomanometri Testini yaptırabilirler.


Kliniğimizde Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar

·         Baş-boyun bölgesinden kaynaklanan iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin tanısı ve cerrahi tedavisi

·         Akut ve kronik orta kulak hastalıkları tanı ve tedavisi

·         Burun ve parazanal sinüs hastalıkları tanı ve tedavisi

·         Burun ve yüz bölgesine yönelik estetik işlemler ve cerrahi tedaviler


Kliniğimizde Yapılan Özellikli İşlemler

·         Baş-boyun kanseri ameliyatları

·         Tükrük bezi tümör cerrahisi

·         Timponoplasti (Kulak zarı onarımı)

·         Mastoidektomi (Orta kulak enfeksiyonu ameliyatı)

·         Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi

·         Rinoplasti (Burun estetiği)

·         Otoplasti (Kepçe kulak estetiği)

·         Yüz bölgesi estetik ameliyatları


Kliniğimizde Kullanılan Teknolojik Cihazlar

·         Kulak Mikroskobu

·         Endoskopi Cihazı

·         Klinik BERA (ABR) Testi

·         VNG (Videonistagmografi) Testi

·         Rinomanometri Testi


NOT:  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği hekimlerimizi görmek için lütfen "Tıbbi Birimler" bölümünü ziyaret ediniz.

 

Klinik İletişim Bilgileri             


Konumu

İletişim

Dâhili

Poliklinik

Genel Hastane / B Blok / 1.Kat

0 (332) 310 50 00

21305 / 21307

Servis

Genel Hastane / D Blok / 6.Kat

0 (332) 310 50 00

46028

Ameliyathane

Merkez Hastane / 1.Kat

0 (332) 310 50 00


Adres

Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA

   

07 Haziran 2024