Hastanemizin Kardiyoloji Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Zafer BÜYÜKTERZİ, “8-14 Nisan Kalp Sağlığı Haftası” dolayısıyla önemli bilgilendirmelerde bulundu.
08 Nisan 2024

Doç. Dr. Zafer BÜYÜKTERZİ, “Kalp, vücudumuzun en önemli organıdır. Kalp ve damar sağlığımız beslenme ve yaşam tarzı ile doğrudan ilişkilidir.Sağlıksız beslenme, şişmanlık, alkol, sigara, hava kirliliği, hareketsiz bir yaşam ve stres kalp damar sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozukluğu da kalp ve damar sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.

Kalp sağlığımız için dengeli bir beslenme çok önemlidir. Kalp damar sağlığımızı korumak için tuz tüketimi azaltılmalı, egzersiz yapılmalı, sağlıklı beslenmeli, düzenli uyku ve stres azaltılmalı ve hazır gıdalar yerine taze besinler tercih edilmelidir. Karbonhidrat ve doymuş yağ oranı zengin olan sağlıksız beslenme tipi bırakılmalıdır. Bunun için meyve ve sebzeler açısından zengin olan Akdeniz Tipi Diyet yapılmasını öneriyoruz. Kilo fazlalığımız var ise, kalp sağlımızı korumak için düzenli sağlıklı diyet ve egzersiz ile fazla kiloları verip normal kilomuzu korumamız gerekmektedir. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörleri kalp hastalığı gelişme riskini artırmaktadır. Bu nedenle bireylere hareketli bir yaşam tarzı öneriyoruz. Gün aşırı en az yarım saatlik hızlı yürüyüş kalp sağlımızı korumaya yardımcı olmaktadır.

Kalp hastalıkları, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Ancak çoğu durumda, bu hastalıkların önlenmesi ve kontrol altına alınması mümkündür. Kalp ve damar rahatsızlığı olan hastalarımız Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniğimiz polikliniklerinden randevu alarak muayene olabilirler. Herkese sağlıklı kalpler diliyorum.” dedi.