T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya Şehir Hastanesi

Sigara Bırakma Polikliniği Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021

Sigara Bırakma Polikliniği


Sigara Bırakma Polikliniği

 

Hastanemizde Aile Hekimliği Kliniği bünyesinde Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye başlamıştır. Hastalarımız Alo 171 sigara bırakma hattı ve Alo 182 merkezi hastane randevu sistemi üzerinden randevu alarak polikliniğimize başvurabilirler.Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1,3 milyar insan sigara kullanmaktadır. Sigara kullanımı başta kalp ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere 20’den fazla kanser türüne neden olmakta ve her yıl 8 milyondan fazla insan sigara kullanımına bağlı ölmektedir. 1,2 milyon insan da sigara kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir. Tüm çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalırken, yılda 65.000 çocuk pasif içiciliğe bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigaranın içinde bulunan nikotin hızlı ve yüksek düzeyde bağımlılığa neden olmakta, sigarayı deneyen 4 kişiden 3’ü bağımlı hale gelmektedir. Sigara içen bireylerin %80’ni sigarayı bırakmayı istemekle birlikte ancak %8’i destek almadan sigarayı bırakabilmektedir. Sigara bırakma sürecinde alınan profesyonel tıbbi destek sigara bırakma oranlarını 4-6 kat artırmaktadır.

Sigara bırakma evreleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı bireylerde daha kolay ve sıkıntısız geçebilen bu süreç, bazı bireylerde daha zor ve yorucu olabilir. Sigara bırakma sürecinde bireyin kararlı olması en önemli etken olmakla birlikte sigara bırakma yöntemi, alınan profesyonel tıbbi destek, çevresel koşullar da büyük bir önem taşımaktadır. Sigara bırakma sürecinin başında bireylerde görülen ısrarlı sigara içme isteği, stres, gerginlik, uykusuzluk, depresif ruh hali, konsantrasyon güçlüğü, ağız yarası gibi problemler alınan tıbbi destekle daha kolay aşılabilmektedir. Sigara bırakma polikliniğimiz sigara bırakma sürecinin her aşamasında hastalarımıza hizmet vermektedir.

 

 

Paylaş