Yanık Merkezi
29 Mayıs 2023

Sağlık tesisinin idari ve tıbbi bütünlüğü içerisinde yer alan, ancak diğer birimlerden izole edilmiş, tercihen müstakil binası olan, tüm yanık hastalarının kabul edildiği, ilk şok tedavilerinden rehabilitasyonlarına kadar tüm tedavi süreçlerinin gerçekleştirilebildiği, sterilizasyon koşullarının en yüksek seviyede sağlandığı, giriş ve çıkışlarının enfeksiyon kontrolü bakımından denetimli olduğu merkezdir.

Hastanemiz yanık merkezi, 2 poliklinik,  13 yataklı servis, 4 yataklı 3. basamak yoğun bakım yatağı ve 1 ameliyathane ile hizmet vermektedir. Ayaktan takip edilen yanık hastalarına yanık polikliniğinde yara bakım ve tedavi hizmetleri verilmektedir.

Servis ve yoğun bakımda ayrı ayrı olmak üzere 2 adet yatan hastalar için pansuman birimi mevcuttur. 2 adet yanık banyo ve yıkama odası bulunmaktadır.

Merkezimizde yanık tedavisi konusunda deneyimli 2 genel cerrahi uzmanı ve 18 hemşire hizmet vermektedir.

Yanık merkezinde klasik yara ve yanık tedavilerinden başlamak üzere;

  • Cerrahi eksizyonlar
  • Deri nakilleri
  • Hidrocerrahi sistemleri
  • PRP
  • Kök hücre ile yanık tedavileri yapılmaktadır.

Deri nakilleri için milimetrenin onda bir boyutta derinin sadece üst kısmının alınarak yanıklı sahaya naklini sağlayan son teknoloji dermatom cihazları ve alınan deri greftlerini büyütmeye yarayan mesher cihazları kullanılmaktadır. 

Yoğun bakım gerektiren ileri derece yanıklar için 3. seviye yoğun bakımda solunum desteği, sıvı elektrolit resusitasyonu ve diğer ileri tedavi metotları uygulanmaktadır.

Yanık hastalarına iyileşme döneminde hareket kısıtlamalarının açılması için fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleri ve yanık izlerine yönelik estetik girişimler için plastik estetik ve rekonstrüktif cerrahi desteği sağlanmaktadır. 

Doktorlarımız:

Prof. Dr. Kemal ARSLAN

Doç. Dr. Alpaslan ŞAHİN

 KonumuİletişimDahili
PoliklinikMerkez Hastane/ J Blok / Zemin Kat0 (332) 310 50 00   50532
Servis Merkez Hastane/ J Blok / Zemin Kat0 (332) 310 50 00       50532
AmeliyathaneMerkez Hastane/ J Blok / Zemin Kat0 (332) 310 50 00       50532
AdresAkabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA