Orthopedics and Traumatology
29 Mayıs 2023

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğimizde; bünyesinde ve alanımızda yer alan tüm hastalıkların tanı ve tedavi hizmetleri yürütülmektedir. Hastanemizin üstün fiziki yapısı ve sağlık bakım hizmetleri imkânları ile çağımızın teknolojik cihazları kullanılarak en güncel yaklaşımlarla hastalarımızın tedavileri sağlanmaktadır.

Kliniğimizde 2 Doçent, 2 Başasistan, 15 Uzman Doktor, 29 Servis Hemşiresi, 10 Ameliyathane Hemşiresi, 16 Ortopedi Teknisyeni görev yapmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğimiz; Genel Hastane Binası A Blok 1.Katında hizmet vermektedir. Hafta içi her gün kiosk sisteminden numaratör sıralı, hem de MHRS randevulu poliklinik hizmetleri sunulmaktadır. 15 poliklinik odasında her gün ortalama 8-10 poliklinik aktif olarak çalışmaktadır. Polikliniğimizde 1 adet Alçı Odası, bir adet Küçük Müdahale Odası (tam donanımlı) ve Enjeksiyon Odası bulunmaktadır. Poliklinikte 8 Tıbbi Sekreter, 2 Sağlık Memuru ve 6 Ortopedi Teknisyeni görev yapmaktadır.  Polikliniğimizde Ortopedi Bölümünün kullanımı için Ultrasonografi Cihazı bulunmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğimizin Yataklı Servisi; Genel Hastane A Blok 4. ve 6. katında toplam 3 adet Ortopedi Servisi ve 3 adet Servis Müdahale Odasından oluşmaktadır. Bu servislerde toplam 27 tek yataklı, 18 çift yataklı olmak üzere 45 oda bulunmakta ve toplam 63 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Kliniğimizin kullanımında tam donanımlı 6 Ameliyathane Odası mevcuttur. Ameliyathanelerimiz modern ekipman ve tıbbi cihazlar ile donatılmış ve enfeksiyondan korunma anlamında en üst düzey güvenlik önlemleri alınmış yapıya sahiptir. Hastalarımızın ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve hasta takiplerinde gerekli egzersiz ve rehabilitasyon protokolleri Ortopedik Rehabilitasyon Ekibimiz tarafından uygulanmaktadır. Kliniğimizin hedefi hastalarımıza kanıta dayalı tıp eşliğinde en iyi ve yeni tanı ve tedavileri sunmak, ülkemiz tıbbına katkıda bulunacak bilimsel çalışma ve projeler yapmak ve geleceğimizi güvenle emanet edeceğimiz Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları yetiştirmektir.

Hastanemiz Acil Servisinde 7 gün 24 saat Ortopedik Travma Ekibi görev yapmaktadır.


Kliniğimizde Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar

            Kas İskelet Sistemi Travmaları;

Kırık, Çıkık, Yumuşak Doku Yaralanmaları

            Omurga Hastalıkları;

Omurga Deformiteleri (Skolyoz, Kifoz vb.), Omurga Dejeneratif Hastalıkları vb.

            Omuz ve Dirsek Hastalıkları;

Rotator Manşet Hastalıkları, Omuz İnstabiliteleri, Spor Yaralanmaları, Omuz Dejeneratif Hastalıkları, Dirsek Kas ve Tendon Yaralanmaları (Tenisçi Dirseği vb.), Dirsek Dejenerasyonu

            Diz Eklemi Hastalıkları;

Menüsküs Yaralanmaları, Diz Bağ Yaralanmaları (Ön/Arka Çapraz Bağ, Yan Bağ), Patellofemoral Eklem Problemleri, Kıkırdak Yaralanmaları, Diz Dejeneratif Hastalıkları, Diz Çevresi Kas-Tendon Problemleri

            Çocuk Ortopedisi;

Gelişimsel Kalça Displazisi (Doğuştan Kalça Çıkığı), Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak), Serebral Palsi, Doğumsal Ortopedik Hastalıklar ve Sendromlar, Perthes Hastalığı vb.

            Kalça Eklemi Hastalıkları;

Kalça Dejeneratif Hastalıkları, Femoroasetabular Sıkışma Hastalığı (FAS), Kalça Displazisi, Femur Başı Osteonekrozu, Kalça Çevresi Kas ve Tendon Hastalıkları vb.

            El ve El Bileği Hastalıkları;

Kırıklar, Tendon Yaralanmaları, Sinir Sıkışmaları (Karpal Tünel Sendromu vb.), Tetik Parmak, El Eklemleri Dejenerasyonu, El Doğuştan Hastalıkları, El Tümörleri, Tırnak Problemleri vb.

            Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları;

Ayak ve Ayak Bileği Travmaları (Bağ Yaralanmaları, Kırık ve Çıkıklar), Aşil Tendon Kopmaları ve Hastalıkları, Düz Tabanlık, Eklem Kireçlenmeleri, Sinir Sıkışmaları, Ayak ve Parmak Deformiteleri (Pes Kavus, Halluks Valgus vb.), Kıkırdak Yaralanmaları (Talus Osteokondral Lezyonu vb.), Tırnak Problemleri

            Ortopedik Onkoloji;

İyi - Kötü Huylu Kemik ve Yumuşak Doku Tümörleri

            Alt ve Üst Ekstremite Şekil Bozuklukları, Boy Kısalıkları


Kliniğimizde Yapılan Özellikli İşlemler

• Pelvis Kırıklarının Cerrahisi, Kırıkların Kapalı Çivileme İle Tedavileri, Eklem İçi Kırıkların Anatomik Tamiri

• Omuz Eklemi Artroskopik Cerrahisi, Omuz Protezleri

• Dirsek Eklemi Artroskopisi ve Protezleri

• Menisküs Yırtıklarının Artroskopik Tamiri, Menisküs Transplantasyonu, Yapay Menisküs Ameliyatı, Kıkırdak Onarım ve Nakilleri, Artroskopik Çapraz Bağ Ameliyatları

• Diz Eklemi Primer ve Revizyon Protez Ameliyatları

• Diz Eklemi Kompleks Bağ ve Spor Yaralanmaları Tedavileri

• Doğumsal Ortopedik Hastalıkların Tedavisi, Çocuk Kalça ve Diz Osteotomileri, Serebral Palsi Ameliyatları

• Deformite Düzeltme Ameliyatları, Boy Uzatma, Ekstremite Eşitsizlik Düzeltme Ameliyatları

• Kalça Eklemi Primer ve Revizyon Protez Ameliyatları, Kalça Artroskopisi, Erişkin Kalça Çevresi Osteotomi Ameliyatları

• El Bileği Açık ve Artroskopik Sinir Gevşetme, El Tendon Tamiri Ameliyatları.

• Ayak Bileği Artroskopisi, Ayak Bileği Protezi, Ayak Şekil Bozuklukları Düzeltme, Parmak Eğriliklerini Düzeltme, Halluks Valgus Ameliyatları

• İyi Huylu Kemik ve Yumuşak Doku Tümör Ameliyatları


Nasıl Muayene Olurum?

Hastanemizin poliklinik katında bulunan kiosklardan ve sekreter kayıt masalarından sıra veya Alo182 MHRS aranarak canlı operatörlerden veya MHRS mobil uygulamasından randevu alarak muayene olabilirsiniz.


Klinik Uygulamalarımız:

Poliklinik muayenesi sonrası ameliyat olması gereken hastalar için hazırlık süreci gereklidir. Bu süreçte tetkikler (EKG, Kan Tetkikleri, Akciğer Grafisi), kronik hastalığı olanlarda ilgili diğer bölümlerin ve anestezi konsültasyonları yapılması gerekmektedir. Bu süreç ayaktan veya bazı hastalar için yatarak tamamlanır. Sonuçların ilgili bölüm doktoru ve sekretaryasına iletilmesinin ardından, ameliyat randevusu verilir. Acil durum gerektiren hastalar için bu süreç acil servis veya klinikte tamamlanır. Ameliyat öncesinde hastanın servise yatışı yapılarak onamı alınıp, hasta dosyası hazırlanır. Ameliyattan önce hekiminizin size söylediği saatten itibaren en az 6-8 saatlik bir açlık-susuzluk dönemi gerekmektedir. Ameliyat günü ekibin belirlediği sıralamada acil travmalı, çocuk ve bazı hastalık grupları önceliklidir. Hastanın sırası gelince ameliyathaneye sevk edilir ve ameliyatı gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında anestezi uyandırma bölümünde hastanın belli bir süre zaman geçirmesi gerekebilmektir. Bu nedenle hastanın yatağına gelme süresi uzayabilmektedir. Ayrıca bazı hastaların ameliyat sonrası yoğun bakımda takibi gerekebilmektedir. Bu hastalar ile ilgili bilgiyi hekiminizden ve bilgilendirme saatlerinde yoğun bakım uzmanlarından alabilirsiniz. Ameliyat sonrası gerekli ilaç, yara bakımı ve egzersiz programı hekim ve fizyoterapistler tarafından yapılır. Hekiminizin belirlediği zamanda taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Taburcu olurken hastaya ilaç reçetesi, hastaya yapılan tedavi ve işlemleri anlatan ve egzersiz, epikriz raporu, uygun görülmesi halinde istirahat raporu verilmektedir. Hastalarımızdan isteğimiz; hekimlerinin istediği periyotta kontrollerine düzenli gelmeleridir. Taburcu sonrası acil problem yaşayan hastalar mesai saatleri dışında acil servise başvurarak klinik ile iletişime geçebilirler.


Bölüme Bağlı Üniteler

• Alçı ve Müdahale Odaları:  Genel Hastane A Blok 1. Kat / Acil Servis

• Ortopedik Rehabilitasyon:  Genel Hastane A Blok Zemin Kat Fizyoterapi Ünitesi


Doktorlarımız

·       Doç. Dr. Ahmet Sinan SARI (Başasistan)

·       Doç. Dr. Ahmet YILDIRIM (Öğretim Görevlisi)

·       Uzm. Dr. Muhammet Zeki GÜLTEKİN (Başasistan)

·       Uzm. Dr. Ahmet YURTERİ

·       Uzm. Dr. Çağdaş Deniz GÜNDÜZ

·       Uzm. Dr. Ebubekir ERAVŞAR

·       Uzm. Dr. Emrah Cevat ERCAN

·       Uzm. Dr. Ferhat SAYAR

·       Uzm. Dr. Haluk YAKA

·       Uzm. Dr. Harun KÜÇÜK

·       Uzm. Dr. Mehmet KILIÇ

·       Uzm. Dr. Mehmet TUFAN

·       Uzm. Dr. Nurettin DEMİREL

·       Uzm. Dr. Oğuzhan PEKİNCE

·       Uzm. Dr. Önder AKKUŞ

·       Uzm. Dr. Sezgin AÇIL

·       Uzm. Dr. Uygar KIRAN

·       Uzm. Dr. Volkan TAŞDEMİR


Klinik İletişim Bilgileri

  Konumu İletişim Dahili
 Poliklinik Genel Hastane / A Blok / 1. Kat  0 (332) 310 50 00 11022 / 11023
 Servis  Genel Hastane / A Blok / 4. Kat, 6. Kat0 (332) 310 50 00 16028 / 16045 / 14027
 Ameliyathane Merkez Hastane / 1. Kat, 2. Kat 0 (332) 310 50 00 
 Adres Akabe Mah. Adana Çevre Yolu Cad. No:135 42020 Karatay / KONYA